Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, to już ostatni dzwonek, by przygotować własny zakwas. Zakwas potrzebny jest do przygotowania tradycyjnego żuru, żurku, czy barszczu białego. Ja korzystam z przepisu, który jest u nas w rodzinie od lat. Używam mąki żytniej, ale zakwas można przygotować też z mąki pszennej, gryczanej oraz innych mąk (gdy np. nie tolerujesz glutenu). Pamiętaj o tym, aby nie zakręcać słoja pokrywką, przykryj go gazą lub lnianą ściereczką, żeby żur mógł oddychać.
Do przygotowania zakwasu na żur potrzebujesz:
duży słoik
gazę
szklankę mąki żytniej razowej typ 2000
1l przegotowanej letniej wody
2-3 ząbki czosnku
3 liście laurowe
4 ziarna ziela angielskiego
skórkę z 1 kromki razowego chleba
Jak przygotować zakwas na żur:
Weź słoik, wsyp do niego mąkę żytnią razową i zalej litrem przegotowanej, letniej wody, wymieszaj, najlepiej drewnianą łyżką. Dodaj lekko rozgniecione ząbki czosnku, skórkę od chleba, liście laurowe i ziele angielskie, ponownie wymieszaj. Przykryj słoik gazą, odstaw na 5 dni w zacienione, ciepłe miejsce, pamiętając, by codziennie wymieszać zawartość słoika. Będzie pachniał kwasem - to normalne. Odcedź czosnek, ziele angielskie liść laurowy i resztki chleba. Zakwas przelej do słoja lub butelki.
Gdy będziesz gotować zupę, zostaw trochę zakwasu w słoiku i schowaj do lodówki. Dodaj do tego co pozostało 5 czubatych łyżek mąki żytniej i 1 litr letniej wody, ponownie odstaw w ciepłe miejsce. W ten sposób możesz przygotowywać zakwas wielokrotnie.
Domowy żurek najlepszy :-)
OdpowiedzUsuń